/
/
Zalety nieruchomości z rynku pierwotnego
Zalety nieruchomości z rynku pierwotnego

Jako że mieszkania nie kupujemy ani na co dzień, ani często, a do tego kosztuje ono nieraz majątek życia, przygotowujemy się do tej operacji starannie. Najchętniej chcielibyśmy kupić mieszkanie nowe, dobre, które będzie nam długo służyć – mieszkanie z pierwszej ręki od dewelopera. Jakie zalety ma takie lokum?

Pierwszym plusem będzie możliwość odebrania mieszkania dokładnie takiego, jakie sobie wymarzyliśmy, bądź w typie, do którego jesteśmy przyzwyczajeni, w którym najlepiej się czujemy. Po prostu jeszcze na etapie budowy, bądź wykańczania możemy na bazie umowy z deweloperem sugerować indywidualne, najlepiej nam pasujące szczegóły wyposażenia. Gdy zaś odbieramy lokal w standardzie deweloperskim, również możemy „gołe ściany” urządzić dokładnie tak jak chcemy, bez konieczności dopasowania się do już zastanego układu, co miałoby miejsce w mieszkaniu z rynku wtórnego.

Atutem będzie też większa wartość mieszkania gdybyśmy chcieli je odsprzedać – mieszkania jakby nie było nowego, a także mniejsza ilość formalności – bez pośredników, bez załatwiania firm prawniczych dla finalizowania transakcji – o to wszystko bowiem już zadba sam deweloper.

Kolejną zaletą będzie otoczenie naszego mieszkania. Deweloper kojarzony jest z osiedlem, budynkami wielorodzinnymi, udogodnieniami typu winda, hala garażowa, z placem zabaw dla dzieci, monitoringiem, nawet z ochroną. Oprócz tego w określonych sytuacjach nasze mieszkanie „załapie się” na program Mieszkanie dla Młodych, a na etapie ustalania ceny – można próbować negocjować rabaty, czy udogodnienia w cenie lokalu.

Kupno od dewelopera ma również atut w postaci pełnej gamy informacji, „wymuszonej” ustawą deweloperską. Kupujący z prospektu informacyjnego otrzymuje bezpłatnie wszystkie wymagane w ustawie informacje dotyczące mieszkania, budynku, jego otoczenia, infrastruktury w obrębie kilometra, a także dane o deweloperze, jego doświadczeniu itp. Tym samym ma w ręku informacje, których nie uzyskałby, próbując rozpoznać sytuację na rynku wtórnym. Nabywcy z rynku pierwotnego cenią sobie także bezpieczeństwo finansowe transakcji – ich środki trafiają na rachunek powierniczy i mogą być wykorzystane przez dewelopera tylko w ściśle określonych sytuacjach: po kolejnych etapach inwestycji, lub po jej ukończeniu.

Print Friendly, PDF & Email