/
/
Zakup mieszkania nowego od spółdzielni mieszkaniowej
Zakup mieszkania nowego od spółdzielni mieszkaniowej

Zakup mieszkania nowego od spółdzielni mieszkaniowej

Spółdzielnia mieszkaniowa może okazać się interesującym partnerem przy zakupie mieszkania, także nowego. Niektóre spółdzielnie inwestują bowiem w budownictwo mieszkaniowe, a przy tym dysponują atrakcyjnymi terenami, objętymi przed laty, a dotąd niewykorzystanymi…

Spółdzielnie oferują mieszkania dwojakiego rodzaju: lokale użytkowane w ramach spółdzielczego prawa własnościowego (gdzie spółdzielnia jest faktycznym właścicielem mieszkania, i w przypadku np. zmiany sposobu użytkowania, np. w ramach wykonywania działalności gospodarczej, musi wyrazić na to zgodę) i lokale własnościowe, w pełni wyodrębnione pod względem własności, także pod względem udziału w gruncie, a znajdujące się w budynku spółdzielni.

Kupując mieszkanie niewykończone, jeszcze budowane, nabywca musi zostać członkiem spółdzielni i wnieść opłatę – wkład budowlany, który najpóźniej po sześciu miesiącach będzie rozliczony przez spółdzielnię. Ten wkład powoduje ustanowienie ekspektatywy, czyli roszczenia dotyczącego ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego; mówimy o nim od momentu podpisania umowy o budowę mieszkania ze spółdzielnią i jest potwierdzony w księdze wieczystej zabudowywanego gruntu. Oprócz niej spółdzielnia, tak samo jak prywatny deweloper, ma obowiązek zapewnienia dodatkowych zabezpieczeń w postaci gwarancji i rachunków powierniczych.

Z kolei kupno nowego mieszkania od spółdzielni, już wykończonego, gotowego, nie wymaga członkostwa w niej: nabywca płaci podaną mu cenę, ale nie będąc członkiem spółdzielni nie ma wpływu na jej działalność zarządczą.

Innym plusem takiego zakupu jest niejednokrotnie świetne położenie budynku, nierzadko w centrum miasta, na terenie, który spółdzielnia nieraz kupiła wiele lat temu, a dziś bliskiego szkołom, sklepom, placówkom służby zdrowia i objętego komunikacją miejską. Co ciekawe, cena lokalu niekoniecznie musi być adekwatna do wartości położenia: grunt może znajdować się w gestii spółdzielni od wielu lat i nie musi ona na nim dziś zarabiać. Ponadto spółdzielcze mieszkania przeważnie są niewielkie metrażowo, a więc tańsze w utrzymaniu. Największym powodzeniem na rynku wciąż cieszą się mieszkania kompaktowe o metrażu powierzchni nie przekraczającym 40 mkw – a takie często są oferowane przez spółdzielnie.

Minusem, z którym nabywca musi się liczyć, jest mniejsza skłonność spółdzielni do zmian w projekcie mieszkania na etapie budowy, czy wyposażania, niż w przypadku prywatnego dewelopera. Drugim minusem będzie koszt utrzymania mieszkania w budynku należącym do spółdzielni, zależny m.in. od zawartych przez członków wspólnoty umów (do której to wspólnoty nie musi należeć nabywca mieszkania własnościowego) i od konieczności utrzymywania administracji i niekiedy także innych obiektów należących do spółdzielni.

Print Friendly, PDF & Email