/
/
Szukamy wykonawcy
Szukamy wykonawcy

Kryteria wyboru wykonawcy robót wykończeniowych – kupiliśmy nieruchomość i co dalej?

Po odebraniu mieszkania wykończonego „pod klucz” nie ma problemu z pracami „budowlanymi”: po prostu nabywca wprowadza się i mieszka. Ale znacznie częściej nowe mieszkania sprzedawane są w standardzie deweloperskim, czyli wybudowane i przygotowane do indywidualnego wykończenia.

Z jednej strony takie mieszkanie i tak sporo kosztowało i nabywca zakłada, że sam da sobie radę z malowaniem, tapetowaniem, układaniem paneli, czy dopasowywaniem mebli. Z drugiej zaś – na tle ceny mieszkania koszt wykończenia nie jest zaskakująco wielki i nieraz warto dopłacić, a mieć wszystko zrobione porządnie i bez nerwów. A do tego – i tak według naszej wizji finalnej, jak co ma wyglądać…

Trzeba jednak pamiętać, że decydując się na ekipę wykończeniową, powinniśmy poszukać jej z pewnym wyprzedzeniem, by nie okazało się, że w danym momencie, gdy już mamy klucze w ręku, na rynku nie ma żadnej wolnej załogi. To znaczy wolnej – dobrej załogi, polecanej przez znajomych. To też jest pierwszy sposób znalezienia fachowców: polecenie ich przez kogoś kogo znamy, komu ufamy i u kogo możemy znaleźć potwierdzenie jego opinii co do jakości prac.

Pamiętajmy przy tym, że najtrudniej o ekipę w sezonie wiosenno – letnim, najłatwiej zaś zimą, choć wtedy nie można przeprowadzić wszystkich prac..

Gdybyśmy nie spotkali się z żadną polecającą opinią wśród przyjaciół, to pozostanie nam szukanie majstrów z ogłoszenia. Najlepiej szukać firmy zarejestrowanej i mającej jakieś doświadczenie. Przy okazji trzeba poszukać w internecie opinii na jej temat: wiadomo, że anonimowość sprzyja fałszywym opiniom, nawet pisanym przez konkurencję, ale generalnie większość opinii pozytywnych, albo negatywnych też może dać do myślenia na temat firmy.          Jeśli uznamy, że znaleźliśmy firmę remontową, która nie wstydzi się podać kompletu informacji – adresu, telefonu, maila, numeru REGON, czy danych dotyczących osiągnięć, tradycji, może nawet ciekawostek o sobie – dzwońmy do niej. Pytajmy o doświadczenie, o dziedzinę, w jakiej się specjalizuje, o preferowane technologie, materiały, i ich producentów, o uzasadnienie wyboru, o styl pracy. Nie bez znaczenia będzie pytanie o szkolenia, jakie przeszli ludzie, których chcemy zatrudnić, albo o przynależność firmy do organizacji branżowych, które przecież wymagają legitymowania się określonym poziomem wykonawczym. Dobrze przy tym nie stawiać na kompleksowość, czyli na ofertę firmy, która jest specjalistą od wszystkiego, a lepiej poszukać dwóch – trzech niezależnych ekip, za to takich, które specjalizują się w poszczególnych interesujących nas dziedzinach – one bowiem powinny znać się na swojej robocie lepiej niż „złota rączka od wszystkiego, na co jest zapotrzebowanie”.

I jeszcze jedna podpowiedź – fachowiec nie poda nam od razu ceny, bez zapoznania się z mieszkaniem, jakie ma wykańczać – najpierw bowiem musi ocenić zakres prac, by uczciwie wycenić swoje zadanie. A jeśli jest dobry i zna wartość pracy, może nie okazać się najtańszym na rynku. Za to na pewno zrobi lepiej, od przypadkowej ekipy „za grosze”…

 

Print Friendly, PDF & Email

Udostępnij...

shares