/
/
Poszukujemy nieruchomości na rynku pierwotnym
Poszukujemy nieruchomości na rynku pierwotnym

Jakie czynniki wziąć pod uwagę rozpoczynając poszukiwania nieruchomości na rynku pierwotnym

Mieszkanie z rynku pierwotnego ma swoje zalety: jest nowe, nierzadko wręcz proszące się o indywidualne wykończenie, a jego cechy są nam dobrze znane, bo dokładną ich charakterystykę znamy już wcześniej z prospektu informacyjnego. Na te cechy już zresztą  zwróciliśmy uwagę przed podjęciem decyzji, że będziemy kupować lokum w konkretnej lokalizacji i u konkretnego dewelopera.

Ale nie są to jedyne punkty, które uwzględniamy w planach życiowych. Szukając mieszkania, i selekcjonując oferty, zwracamy uwagę na detale, by znaleźć to wymarzone mieszkanie, które będzie nam odpowiadało pod każdym względem. Na co powinniśmy zwrócić uwagę przeglądając oferty z rynku pierwotnego?

Najważniejszą sprawą jest stworzenie sobie pewnej bazy informacyjnej, opartej o oferty wybierane na bazie naszych upodobań. Te zaś formujemy na podstawie pytań zadawanych w biurach sprzedaży mieszkań i analizowanych samodzielnie, także przez porównania z innymi ofertami. Wśród pytań znajdą się takie, które związane są z lokalizacją – w jakiej dzielnicy chcielibyśmy mieszkać, czy w pobliżu mieszkania są placówki handlowe, oświatowe, służby zdrowia, czy na osiedlu są place zabaw dla dzieci, jakie są warunki komunikacyjne, czyli, czy daleko mamy do linii komunikacji miejskiej, względnie – czy okna budynku wychodzą na te strony świata, na których nam zależy.

Druga grupa dotyczy pytań konkretnie nastawionych na walory techniczne mieszkania: ilość pokoi (inna dla małżeństwa z dziećmi, inna dla zapracowanego managera, i jeszcze inna dla bezdzietnej pary lub małżeństwa, którego dzieci już wyfrunęły z gniazdka), metraż, stare lub nowe budownictwo, obecność balkonu, tarasu, przydomowego ogródka, piwnicy, windy, akustyki pomieszczeń i generalnie poziomu hałasu w budynku. Tu też znajdzie się jedno z ważniejszych pytań, na które odpowiedź ma duże znaczenie w naszym procesie decyzyjnym: o koszty utrzymania nieruchomości.

Jest też trzecia grupa pytań, pomocnych w stworzeniu bazy informacji wpływających na naszą decyzję – nazwijmy je pomocniczymi: o to czy możemy liczyć na miejsce w podziemnym garażu, lub na zewnętrznym parkingu, czy na osiedlu funkcjonuje monitoring, albo czy zatrudniony jest na stałe pracownik ochrony.

Gdy wiemy czego szukamy, możemy selekcjonować oferty, skupiając się tylko na tych, które zaspokajają nasze wymagania – mieszczą się w widełkach oczekiwanych odpowiedzi na selektywne pytania. Po takiej selekcji przyjdą następne, aż wreszcie dokonamy wyboru, z pełnym przekonaniem, że niczego nie zaniedbaliśmy, ani że nie podjęliśmy pochopnej decyzji.

Print Friendly, PDF & Email