/
/
O programie Mieszkanie+
O programie Mieszkanie+

Program rządowy MIESZKANIE+

Mieszkanie Plus – to program dedykowany przez rząd PiS „wszystkim Polakom”, mający  być „realnym wsparciem dla Polskich rodzin” – jak oficjalnie głosi partia. Premier Beata Szydło, która na początku czerwca 2016 roku prezentowała program, mówiła – „Rząd chce, żeby Polacy mieli szansę na mieszkanie oraz postanowiliśmy uwzględnić sytuację różnych grup Polaków zarówno tych, którzy mają dochody bardzo niskie, ale też bardzo poważnie traktujemy klasę średnią. Dzisiaj wielu młodych ludzi, którzy zaczynają start w życie, nie stać na własne mieszkanie bez zadłużania się w sposób taki, który wiąże później przyszłość rodziny nawet na kilkadziesiąt lat”.

Jednocześnie premier zaznaczała, że program „…jest pierwszym tego typu kompleksowym rozwiązaniem problemów mieszkaniowych Polaków. Czynsz wynajmu takiego mieszkania będzie od 10-20 zł za metr kwadratowy. Ten wynajem będzie z możliwością dojścia do własności”. Program ma by następcą obowiązującego do 2018 roku programu Mieszkanie dla Młodych.

Podstawą programu Mieszkanie Plus są trzy filary: mieszkania budowane na gruntach skarbu państwa (w ramach Narodowego Funduszu Mieszkaniowego), wsparcie ze strony budownictwa społecznego, i wsparcie oszczędzania na cele mieszkaniowe (Indywidualne Konta Mieszkaniowe).

Według Beaty Szydło „…najważniejszym filarem nowego programu będzie utworzenie Narodowego Funduszu Mieszkaniowego, do którego Skarb Państwa będzie przekazywał grunty Skarbu Państwa, dzięki czemu budowane na tych gruntach mieszkania będą tańsze. W założeniu będą to mieszkania na wynajem, z możliwością dojścia do prawa własności. Zakładamy, że czynsz w ich przypadku będzie wynosił od 10 do 20 zł za 1 mkw. (…) Uwzględnimy tym samym potrzeby różnych grup Polaków – osób o niskich dochodach, ale też bardzo poważnie traktujemy potrzeby klasy średniej. Ten program dedykujemy klasie średniej”.

Rządowe wsparcie dla społecznego budownictwa czynszowego ma być zwiększone, a samorządy mają wnioskować o dofinansowanie w wysokości od 35 do 55% kosztów budowy mieszkań komunalnych. Ponadto te samorządy, a także spółki gminne i towarzystwa budownictwa społecznego mogą starać się o preferencyjne kredyty w Banku Gospodarstwa Krajowego na budowę społecznych mieszkań czynszowych. Rząd chce także wprowadzić jako instrument wsparcia dotację dla gmin w wysokości 20% kosztów inwestycji – dla tych gmin, które będą budowały razem z zainteresowanymi inwestorami mieszkania o określonym niskim czynszu, dedykowane grupie osób o określonych dochodach. Tymi inwestorami, którzy mieliby skorzystać z rządowego wsparcia są m.in. towarzystwa budownictwa społecznego, spółdzielnie mieszkaniowe i deweloperzy. Z kolei wśród osób zainteresowanych zamieszkaniem w takim lokalu byłyby preferowane rodziny wielodzietne, a ich dochody wpływałyby na okres oczekiwania na mieszkanie.

Trzeci filar, czyli indywidualne konta mieszkaniowe, ma sprzyjać oszczędzaniu przez zainteresowane rodziny na własną nieruchomość. Zachętą byłaby premia dokładana do odłożonych środków, przy czym pieniądze na nią pochodziłyby z wygaszanego programu „Mieszkanie dla Młodych”.

Projekt rządowy precyzuje czas oszczędzania: konta mieszkaniowe miałyby stać się skarbonką przez minimum pięć lat. Ustawowe uregulowanie miałoby pojawić się już w przyszłym, 2017, roku, rok później rodziny zaczęłyby oszczędzać, a pierwsze premie wypłacane byłyby w 2019 roku. Oszczędności będą mogły być kierowane na dowolny cel mieszkaniowy. Maksymalna dotacja państwa ma wynosić 15% oszczędności i być maksymalnie na poziomie 900 złotych. Co miesiąc zatem trzebaby odkładać na konto minimum 500 złotych, by po roku uzbierać kwotę 6000 zł i uzyskać maksymalną dotację.

A oto etapy programu „Mieszkanie Plus”:

  • Narodowy Program Mieszkaniowy – projekt przygotowany, ma być rozpatrzony przez rząd w III kw. 2016 roku,
  • Narodowy Fundusz Mieszkaniowy – przyjęcie przez Radę Ministrów projektu ustawy o Narodowym Funduszu Mieszkaniowym w IV. kw. 2016 r.
  • „Mieszkanie Plus” – mieszkania na wynajem z opcją dochodzenia do własności dla rodzin o umiarkowanych dochodach – rozpoczęcie naboru do pierwszych budowanych mieszkań z początkiem II połowy 2017 r.
  • mieszkania na wynajem dla najmniej zarabiających – społeczne budownictwo czynszowe: zmiany prawne zwiększające liczbę budowanych mieszkań w I poł. 2017 r.
  • indywidualne konta mieszkaniowe – wsparcie oszczędzających od 2019 r.
Print Friendly, PDF & Email