/
/
Na jakie czynniki prawne powinniśmy zwrócić uwagę decydując się na zakup nieruchomości od dewelopera?
Na jakie czynniki prawne powinniśmy zwrócić uwagę decydując się na zakup nieruchomości od dewelopera?

Kupując nowe mieszkanie, chcemy ufać firmie deweloperskiej, ale gdy w grę wchodzą niemałe pieniądze, jakie musimy wyłożyć, analizujemy przepisy prawa i myślimy o zabezpieczeniach.

Dzisiejsi potencjalni klienci deweloperów są w lepszej sytuacji niż osoby, które zastanawiały się nad zakupem mieszkania przed wejściem w życie nowej ustawy deweloperskiej. Ten akt prawny gwarantuje im dziś m.in. prawne zabezpieczenie przed potencjalnymi kłopotami finansowymi firmy deweloperskiej, czyli coś, czego prawo nie dawało ich poprzednikom. Warto zapoznać się z jego zapisem i w pierwszej kolejności dopasować przed zakupem jego zalecenia z tym, co proponuje deweloper.

Przed kupnem mieszkania warto również sprawdzić w księgach wieczystych stan prawny inwestycji, w której ma być nasze przyszłe mieszkanie. Trzeba zapoznać się z tym, kto jest właścicielem gruntu, na którym stanie budowany przez dewelopera budynek – czy on sam posiada tę ziemię, czy jest on jej użytkownikiem wieczystym, czy może deweloper buduje na ziemi udostępnionej mu na mocy wewnętrznej umowy przez osobę trzecią? Sprawdzenie może kosztować nas trochę czasu i kilka złotych, ale pozwoli nam zaoszczędzić znacznie więcej w przypadku dokonania niekorzystnego zakupu…

Przed zakupem trzeba też sprawdzić, jakie warunki zapewnia deweloper, i jakich gwarancji udziela. Jak się bowiem okazuje, na gwarancje zwraca uwagę około 40 procent kupujących. Potencjalni klienci deweloperów przyglądają się takim walorom mieszkań jak energooszczędność, standard wykończenia ścian, podłóg, parapetów, zabezpieczenia antywłamaniowe, przestronne balkony. Jeśli deweloper obiecuje, że te cechy będą zastosowane w mieszkaniu, warto sprawdzić, czy słowa dotrzymuje i faktycznie umieszcza je w prospekcie informacyjnym, a później w umowie i w oddawanym do użytku mieszkaniu. Tak samo, jeśli klientem ma być osoba niepełnosprawna – jeśli deweloper zapewnia, że budynek i mieszkanie będą przystosowane do jego możliwości, bez barier architektonicznych, z windą itp. – to musi znaleźć się to w umowie, i być zgodne ze stanem faktycznym w budynku.

Przy okazji – trzeba zachować czujność, czytając projekt umowy, czy nie zostały tam umieszczone niedozwolone klauzule umowne. W ogóle trzeba czytać wszystko bez pośpiechu, ze zrozumieniem, i najlepiej – odpowiednio wcześniej przed podpisaniem, by był czas na wyjaśnienie ewentualnych wątpliwości. Trzeba po prostu przyjrzeć się projektowi umowy, a później sprawdzić, czy był on taki sam, jak umowa właściwa.

Patrząc na literę prawa przed zakupem mieszkania, warto przyjrzeć się portfolio dewelopera, i to nie tylko w zakresie ustawowo sprowadzonym do prospektu informacyjnego. Patrzymy na jego formę prawną, doświadczenie rynkowe, ilość zrealizowanych inwestycji, adekwatność czasu realizacji do rodzaju i standardu budynku, na deklarowane przez niego szczegóły dotyczące przeniesienia własności nieruchomości. Możemy w ten sposób ocenić ryzyko własne podpisania umowy z firmą, którą ocenimy jako doświadczonego uczestnika życia rynku mieszkaniowego lub jako niepewną firmę, utworzoną być może dla jednej tylko inwestycji.

Wreszcie warto pamiętać o zachowaniu czujności przy odbiorze mieszkania – wszystkie wykryte usterki powinny zostać spisane, i taki dokument musi być przekazany deweloperowi do usunięcia wad. Jeśli zostaną naprawione, to powinno nastąpić sprawdzenie wykonania prac i kolejny odbiór, który – dopiero wtedy, jeśli wypadnie pomyślnie – będzie poprzedzał podpisanie protokołu zdawczo – odbiorczego.

Print Friendly, PDF & Email