/
/
Condomieszkanie, czy condohotel?
Condomieszkanie, czy condohotel?

Odpowiedzi na pytanie, co jest lepsze, condomieszkanie, czy condohotel, trzeba szukać w różnicowaniu możliwości inwestorów i przeznaczenia ich inwestycji. Bo i jedno i drugie pojęcie jest uznawane za dobrą i bezpieczną inwestycje na mieszkaniowym rynku. Oba też są ze sobą związane. „Włożenie pieniędzy” w condohotel wymaga więcej środków, ale też może przynieść więcej zysków, zakładając, że budynek znajduje się w bardzo atrakcyjnej lokalizacji i jest bardzo dobrze zarządzany.

Idea „condo” zakłada posiadanie mieszkania, lub budynku, z którego właściciel czerpie zyski, ale nie musi nim się zajmować, bo to zleca operatorowi. Mieszkanie lub budynek mają przy tym wyższy standard i funkcjonują na terenie, gdzie jest duże zapotrzebowanie na usługi mieszkaniowe.

Najprościej można powiedzieć, że condomieszkanie jest lokalem o wyższym niż zwykle mieszkanie standardzie, położone w budynku będącym w lokalizacji atrakcyjnej dla mieszkańców, przeznaczone na wynajem. Może być mieszkaniem w sensie technicznym, a może być tylko pokojem hotelowym. Wynajmem, podobnie jak wszystkimi innymi kwestiami związanymi z użytkowaniem, i z opłatami, zajmuje się profesjonalny operator, który oficjalnie wynajmuje je od właściciela i temuż właścicielowi płaci, mogąc za to wykorzystać mieszkanie w taki sposób, jak tylko chce. Może wynająć je jednej, czy dwóm, czy pięciu osobom, może wynajmować je komuś przez dzień, albo przez rok – właściciela to nie interesuje, bo on dostaje w regularnych odstępach czasu umówioną zapłatę. Od operatora zależy więc powodzenie inwestycji condo.

Tenże operator gwarantuje jednocześnie, że właściciel nie będzie miał kłopotu z mieszkańcami. W przypadku bowiem zwykłego wynajmu, właściciel może w niektórych przypadkach nie móc skutecznie dochodzić praw do swojego mieszkania, bo np. nie może pozbyć się lokatorów, którzy nie dotrzymują umowy. Istnieje np. okres ochronny, w czasie którego nie można nikogo wyrzucić na bruk. W przypadku condomieszkań wynajmującym od właściciela jest operator, a nie tymczasowi lokatorzy, i to on, a nie właściciel musi kontrolować właściwych mieszkańców, starać się ich pozyskiwać i zapewniać im warunki do mieszkania. On – operator będzie mógł też w dowolnym momencie zakończyć współpracę z mieszkańcami, którzy nie wywiązują się z umowy, bo on jest właściwym najemcą, a oni formalnie tylko jego „gośćmi”.

Podobnie jest w przypadku condohotelu, czyli apartamentu hotelowego w obiekcie hotelowo-deweloperskim z rozbudowaną infrastrukturą hotelową, albo nawet całego budynku o charakterze mieszkalno – hotelowym, w dobrej lokalizacji. Tu też zarządza nim profesjonalny operator, prowadząc całe przedsięwzięcie, dzięki temu, że wynajmuje condohotel od właściciela i jemu za to płaci, a właściciel nie musi się o nic troszczyć.

Różnice – poza rzędem wielkości – są następujące:

  • condomieszkanie nie musi być w budynku w nadmorskiej czy górskiej okolicy: może być zorganizowane i zarządzane w miastach nieatrakcyjnych turystycznie, ale ważnych z innych względów, np. akademickich, czy związanych z zakładami pracy, ściągającymi pracowników i zapewniającymi im kwatery o dobrym standardzie. Condohotele natomiast z reguły są budowane w sezonowych stolicach turystycznych, choć operatorzy i tak muszą zadbać o zagwarantowanie zysku także poza sezonem;
  • condohotel daje mieszkańcom poszczególnych pokoi / mieszkań większe możliwości: do ich dyspozycji są np. baseny, sauny, spa, siłownie itp. obiekty wspólne w ramach budynku;
  • właściciel condomieszkania może w niektórych przypadkach sam zamieszkać w swoim lokalu: po zakończeniu umowy z operatorem, albo po jej wypowiedzeniu. Może condomieszkanie także sprzedać, czy ustanowić na nim hipotekę. Natomiast w przypadku condohotelu, lokale w nim nie są mieszkaniami, lecz lokalami użytkowymi (mimo, że są odrębnymi nieruchomościami i mają księgę wieczystą), nie można więc w nich zamieszkać na stałe.

Condomieszkania i condohotele w Polsce są inwestycją na rynku nieruchomości coraz popularniejszą, choć jeszcze nieznaną powszechnie. Te pierwsze mogą przynosić właścicielowi – inwestorowi zysk wynoszący około 4-8 procent w skali roku, te drugie – przy odpowiednim zarządzaniu i najlepszej lokalizacji – nawet około 10 procent w skali roku.

Print Friendly, PDF & Email

Udostępnij...

shares